נמצא חיסון למגפה

החיסון החשוב ביותר לקורונה נמצא מתחת לאף שלנו. הוא לא יביס את המגיפה אבל בהחלט יכול להיאבק בה בצורה רצינית. קוראים לו "מדינת הרווחה".

נדב ביגלמן

"גשר המובטלים", פעילות למען ביטחון כלכלי בזמן המשבר בגשר ההגנה בתל-אביב, אוגוסט 2020. צילום: עומדים ביחד.

המגיפה שלא מרפה מאיתנו, וההגבלות הקשות שממשלת ישראל מובילה שוב אינם רק תופעה בריאותית; הם פוליטיים. עד למציאתו של חיסון אפקטיבי שיגן על האנושות מפני הקורונה, הגורם המרכזי שמאפשר התמודדות אפקטיבית עם הנגיף הוא תפקוד הממשלה ואמון הציבור בה. ממש כך.


הגל הראשון של המגיפה הוכיח כי הציבור בישראל, למרות העלבונות וההאשמות שהוטחו בו, יודע טוב מאד להקפיד על הכללים. כפרטים וכציבור, קיימנו את החלק שלנו בחוזה החברתי, שמטרתו לשמור אחד על השנייה, דרך בידוד ביתי, סגר כללי או חלקי, צמצום תעסוקתי וצרכני, ועוד. אלא שבעוד שאנחנו כיבדנו את החלק שלנו בהסכם, הממשלה הפרה את החלק שלה. כאן נשבר האמון הציבורי.


איש אינו מאשים את נתניהו בהתפרצות המגיפה, מאשימים אותו באחריות להיערכות הקלוקלת אליה ובניהול סדרי עדיפות לקויים שהובילו להתפרצות הגל שני. נתניהו והממשלה הם האחראים הראשונים לשחיקתה של מערכת הבריאות הציבורית, מה שהוביל למצבה הרעוע, עוד בטרם הכתה הקורונה. הם האחראים לחוסר ההיערכות המחפיר שהוביל למצב הנוכחי עם ההתפרצות השנייה והקשה. הם האחראים לכך שמובטלים ועסקים מוצאים עצמם שוב אל מול משבר נוסף כשאין שום תוכנית סיוע שהוכנה עבורם מראש. הם האחראים לקריסת מערכת הרווחה ודחיקתה לעבר תהום. עד כה, חודשים אחרי הקמת הממשלה ומאות אלפי מובטלים נוספים, הממשלה נכשלת כישלון חרוץ בהיערכות ובטיפול במגיפה ובדאגה לביטחון כלכלי לאזרחי המדינה.


לאיום שמרחף מעל אמון הציבור בנבחריו יש תשובה. היא קרויה בפשטות, מדינת רווחה. מדיניות שמגלמת בתוכה את  הרעיון של רשת ביטחון חברתי מקיפה שתצליח ברגעי משבר - כמו גם בשגרה - להגן על כולנו באופן אוניברסלי ולא גחמני. רשת ביטחון שתהיה שם בשבילנו, ותאפשר לנו לשרוד את בתוך האי-ודאות העצום בו כולנו מתקיימים כעת.


החוזה החברתי שעומד בבסיס מדינות הרווחה פשוט: אנחנו, האזרחים, ניתן אמון בממשלה, נכנס לבידוד ונשמור על המגבלות שהטילה עלינו, והממשלה מצידה - תדאג שלא נאבד את הפרנסה ונחיה בכבוד. אנחנו נסגור את העסקים שלנו כדי למנוע הפצה נוספת של הנגיף, והממשלה תדאג לפיצוי כספי מלא ומהיר לכל תקופת הסגירה. אנחנו נשמור על ריחוק חברתי, והממשלה תשמור על הסולידריות החברתית ותבטיח את יציבותה של מערכת הבריאות הציבורית.


ממשלת נתניהו עושה בדיוק את ההיפך. במקום לבנות מערכת ביטחון סוציאלית כמו שאומצה במדינות רבות, להקים מנגנון סבסוד שכר כמו שקיים במרכז וצפון אירופה, להבטיח את קיומן של מערכות חינוך ובריאות ציבוריות ומתפקדות – נתניהו מוסיף לייבש אותן, ומשרד האוצר מתכנן תוכניות קיצוצים מקיפות במגזר הציבורי. במקום לחוקק חוק מובן מאליו - שכבר מזמן היה צריך להיחקק - הקובע זכאות לדמי אבטלה עבור עצמאים שאיבדו את פרנסתם במשבר, מאלתרים הממשלה והעומד בראשה פתרונות חלקיים ומעליבים לפי הרוח המנשבת בסקרים.


החברה בישראל נמצאת בשעה גורלית, שאיש אינו יודע לאן תוביל. אבל בדבר אחד ישנה ודאות: התשתית החברתית והכלכלית של ישראל לא הייתה ערוכה למשבר והציבור איבד אמון בממשלה. שנים של ייבוש תקציבי של מערכות ההגנה החברתיות שצריכות לדאוג לכולנו, הוביל אותנו למצב הנוכחי, והנגיף רק חשף זאת ביתר שאת. לגורם האחראי למצב יש שם ופנים. הוא הולך כל יום לעבודה, אבל כנראה ששכח שהוא עובד בשבילנו, הציבור. לגורם הזה קוראים ראש הממשלה בנימין נתניהו.

נדב ביגלמן הוא פעיל פוליטי, חבר הנהנגת תנועת "עומדים ביחד"

הציבור הערבי: מגבלותיה של הגמוניה סגורה בקופסה

הציבור הערבי: מגבלותיה של הגמוניה סגורה בקופסה

דב חנין ודני פילק

אם את אישה, בנט הוא האויב הכי גדול שלך

אם את אישה, בנט הוא האויב הכי גדול שלך

דורון ארוך

בקרוב, המזרח התיכון יוצף במים - שיחה עם נועם חומסקי ורוברט פולין

בקרוב, המזרח התיכון יוצף במים - שיחה עם נועם חומסקי ורוברט פולין

סאלי עבד ועילי אברמוביץ'

חפשו באתר:

הירשמו כאן

רוצים לקבל את המאמרים הבאים שיעלו?

LOGO2017B-01.png
רוב-02.png

© 2020 כל הזכויות שמורות לעומדים ביחד בע"מ (חל"צ)

Open site navigation