אם את אישה, בנט הוא האויב הכי גדול שלך

דורון ארוך קראה את הספר של בנט על איך לנצח מגיפה, וחוזרת עם מסקנות: בדרכו לכיבוש ראשות הממשלה, נפתלי בנט מתכנן לרסק את ביטחונן של נשים ישראליות

דורון ארוך

כריכת הספר "איך לנצח מגיפה", בהוצאת סלע מאיר

בדרכו לראשות הממשלה, ובמסווה של מאבק בקורונה, נפתלי בנט מתכנן לרסק את ביטחונן של נשים ישראליות. כחלק מקמפיין מקדים לקמפיין לראשות הממשלה, מנסה בנט למצב את עצמו כאדם שקול ורציני, אך גם בעל נחישות ואומץ.


הוא משתמש במשבר הקורונה כדי להראות לציבור איזה מן מנהיג הוא - כזה שמחובר לעם ולצרכי הציבור, ורואה אותם קודם. הוא ממצב את עצמו בזירה הפוליטית הכאוטית כמבוגר האחראי, כאדם עם תכנית. הוא כל כך רציני שהוא אפילו כתב ספר על איך להיחלץ ממשבר הקורונה.


אותו ספר של בנט, שבא למתג אותו כמנהיג אחראי ושקול, הוא תסריט בלהות עבור כל אישה. במסווה של חילוץ אזרחי ישראל מהמשבר בבריאות ובפרנסה, הוא פורש בפנינו שורה של צעדים הרסניים שבאים לפגוע בנשים, ובעיקר בנשים מוחלשות. בהקשר זה, שני סעיפים מרכזיים ובעייתים במיוחד, עולים מהספר, כשהראשון נוגע ל"הנעת הכלכלה". בנט מסביר שכדי להוריד את שיעור האבטלה, יש להקפיא את חוקי העבודה לתקופה של חמש שנים.


למה בנט מתכוון שהוא אומר להקפיא את חוקי העבודה? האם הוא מתכוון לקחת מאיתנו את חופשת הלידה הקצרה גם ככה שיש לנו? האם הוא מתכוון שלתקופה של חמש שנים, "משרת הורה" תילקח מאיתנו גם היא? ומה בנוגע לחוק הטרדות מיניות בחוק העבודה? האם גם החוק הזה יוקפא? כלל ההצעות הללו מכוונות במיוחד לפגוע בנשים. בלי חופשת לידה, כל אישה שלא תחזור לעבודה מיד לאחר הלידה תועמד בפני סכנת פיטורין, ובלי משרת הורה, הכנסותיהן של נשים, שמלכתחילה מרוויחות פחות מגברים, ייחתכו. לצד אלה, ללא חוק הטרדות מיניות במקום העבודה, ביטחונן הפיזי של נשים יופקר. בנט, במילים פשוטות, מציע לנו להעמיד את הביטחון התעסוקתי של נשים בסכנה, להגדיל את הפערים בהכנסה שבין גברים לנשים בשוק העבודה ולהחזיר את המאבק הפמיניסטי מספר עשורים לאחור.


סעיף נוסף דרקוני לא פחות, הוא ההצעה של בנט להעלאת גיל הפרישה. סעיף שעיקר פגיעתו מכוון לנשים שעובדות בעבודות צווארון כחול. בנט מסביר שהמשבר בפרנסה פוגע בעיקר בצעירים שאיבדו את עבודותיהם, ולכן נאלצים לקחת הלוואות שישעבדו אותם לחובות עם ריביות למשך שנים. חשוב לומר, בנט צודק, צעירים הם אכן הנפגעים העיקריים מהמשבר. אך העלאת גיל הפרישה כמקור מימון לאותן הלוואות, לא רק שהוא צעד לא צודק עבור אותם צעירים שנאלצים לשלם דה פקטו על כשלונות הממשלה שסירבה לפרוס רשת ביטחון כלכלית, אלא הוא גם הרסני עבור שכבת נשים רחבה. עבור נשים עניות ומוחלשות, העלאת גיל הפרישה היא מסוכנת משום שהיא מכריחה אותן, להמשיך ולעבוד בעבודות פיזיות קשות כמו ניקיון או סיעוד, לשנים נוספות. לשנות העבודה הנוספות האלה בגיל מבוגר, יש השלכות נפשיות ובריאותיות קשות על אותן נשים. יכול להיות שבתור גבר מולטי-מיליונר, בנט לא חושש מעתיד כזה, אבל אנחנו כן.


בנט משתמש במשבר הקורונה כדי לקדם אג'נדה ניאו ליברלית קיצונית והרסנית. במקום להציע שהמדינה תממן פיצויים כלכליים עבור נפגעי הקורונה, בנט מתכוון לגלגל את הוצאות המשבר על חשבונם של העובדים, כאשר נשים, ובעיקר נשים עניות, יהיו לראשונות להיפגע. הוא בחר לעצמו סלוגן לתקופה שלפני הבחירות שאומר "לא פרנסה – לא מעניין", אבל לא באמת מקיים את הכלל של עצמו כשמדובר בנשים. כשמדובר בנו, בנט מעוניין לרסק את מעט הדברים שכן מעניקים לנו ביטחון בשוק התעסוקה, ולכן כל אישה צריכה לדעת שבנט הוא אויב שלה.

דורון ארוך היא חברת הנהגה ומנהלת קמפיינים בתנועת עומדים ביחד

הציבור הערבי: מגבלותיה של הגמוניה סגורה בקופסה

הציבור הערבי: מגבלותיה של הגמוניה סגורה בקופסה

דב חנין ודני פילק

בקרוב, המזרח התיכון יוצף במים - שיחה עם נועם חומסקי ורוברט פולין

בקרוב, המזרח התיכון יוצף במים - שיחה עם נועם חומסקי ורוברט פולין

סאלי עבד ועילי אברמוביץ'

הגעתם למקום הנכון. ברוכות וברוכים הבאים ל-רוב!

הגעתם למקום הנכון. ברוכות וברוכים הבאים ל-רוב!

מאמר מערכת

חפשו באתר:

הירשמו כאן

רוצים לקבל את המאמרים הבאים שיעלו?

LOGO2017B-01.png
רוב-02.png

© 2020 כל הזכויות שמורות לעומדים ביחד בע"מ (חל"צ)

Open site navigation